Tanečníci a tanečníčky skupiny Martico New Age a Súkromnej základnej umeleckej školy v Martine majú za sebou náročný, niekoľkomesačný maratón súťažných podujatí ukončených Majstrovstvami Slovenska, ktoré sa už tradične uskutočnili v Košiciach a v Bratislave.

„Medaily v každej farbe a veľa emotívnych zážitkov.“ Tak vnímali Majstrovstvá Slovenska s názvom THE NEXT STEP v štýle hip-hop tanečníci všetkých našich vekových kategórií. Z celého Slovenska prišli súťažiaci predviesť to, čo počas roka natrénovali. Tancovalo sa v rôznych štýloch hip-hopu – Waackin, Popping, House, Old school, New style v sólových, duo, skupinových aj formačných disciplínach. Súčasťou programu boli aj tanečné súboje „battles“, ktoré pomohli vyburcovať tanečníkov aj ich fanúšikov k najlepším výkonom a vynikajúcej súťažnej atmosfére. Súťažiaci sa navzájom podporovali a počas celých majstrovstiev prevládala v Kunsthalle v Košiciach pozitívna energia. Hip-hopom to tam žilo a to doslovne. Pred finálovými vystúpeniami sa predviedla svojimi sólami aj samotná porota a burácajúca hala si vyžiadala vystúpenie prezidentky Slovenskej tanečnej organizácie, pani Hanky Švehlovej, ktorá predviedla, že je tanečnica telom aj dušou, a že tanec a všetko s ním spojené je jej život. My sme súťažili vo vekových kategóriách deti, juniori, mládež a dospelí. Na súťaž sme sa pripravovali veľmi svedomito, nakoľko po minulé roky sme doniesli do Martina vždy niekoľko titulov. O to väčšiu zodpovednosť za tanečné výkony pociťovali tanečníci aj ich trénerky Monika Buvalová, Alexandra Somorovská a Miriam Berešíková. Niekoľkomesačná snaha a tvrdé tréningy sa vyplatili. Detská formácia Baby don´t cry získala bronzovú medailu, juniorská skupina Basket girls titul vicemajstra a formácia YEAH – hlavná veková kategória II., teda kategória dospelých tanečníkov nad 30 rokov, si vytancovala zlatú medailu. Práve táto „dospelácka“ kategória sa teší na majstrovstvách veľkej obľube, tancujú v nej totiž aj rodičia malých a mladých tanečníkov alebo sú to starší tanečníci, ktorí sa po rokoch vrátili k svojmu hobby a opäť sa stretávajú so svojimi tanečnými kolegami z iných skupín. Aj pre nich samých je zážitkom pocítiť spätnú väzbu, podporu, ale aj sledovať ako tanec spája všetky generácie a ako tanec napreduje a vyvíja sa.

Tanečné zápolenie, avšak už v disciplínach disco a street dance pokračovalo v Bratislavskom Istropolise. Trojdňový maratón sa začal tanečným pohárom vo štvrtok – poslednou možnosťou nominovať sa na Majstrovstvá Slovenska, ktoré prebiehali v piatok a sobotu. Naša detská disco dance skupina Flowers choreografky Márie Vojtekovej si tu vytancovala štvrté miesto. Na vynikajúcom druhom mieste s postupom na Majstrovstvá Slovenska skončili Simonka Sobkuliaková a Lejka Szitanková – zohraté duo, ktoré je veľmi úspešné aj v disco aj hip-hop disciplínach. Do finále sa našim tanečníčkam podarilo pretancovať so street dance tanečnou choreografiou Game In, v ktorej sa choreografka Monika Buvalová pohrala s motívmi rôznych známych video hier. Dvadsaťtri tanečníčok si za túto choreografiu odnieslo strieborné medaile a titul vicemajstra Slovenska. Našim dievčatám sa však na krku zaleskli aj zlaté medaile. Šesť výborných tanečníčok Barbora Luhová, Claudia Šustrová, Miroslava Človiečiková, Kristína Kraľovanská, Zuzana Kováčiková a Valéria Dancziová hosťovalo štyri mesiace v najúspešnejšom slovenskom tanečnom klube Lentilky Žilina a s choreografiou Ha! sa stali majsterky Slovenska. Vynikajúca tanečná úroveň, dlhoročná spolupráca a výborné vzťahy medzi našim tanečným klubom a ostatnými klubmi na Slovensku pomohli k úspechu aj Valérii Fajnovej a Danke Repelovej, ktoré zas hosťovali v tanečnej skupine Stella Považská Bystrica a za diskovú skupinu Together we can anything, si do Martina priniesli bronz.

Celkovo teda tanečníkov Martico New Age tento rok na Majstrovstvách Slovenska hrialo na hrudi 64 medailí za dve zlaté, dve strieborné a dve bronzové umiestnenia v skupinových a formačných disciplínach.

Vďaka vynikajúcim výsledkom má tanečný klub Martico New Age možnosť a takisto aj povinnosť reprezentovať naše mesto a krajinu aj na Majstrovstvách Európy a Sveta. Tie najbližšie sa uskutočnia v polovici júna v poľskom meste Kielce.

Text: Veronika Egrecká, Lucia Kuciaková
Foto: archív Martico New Age

Juniorske vicemajsteky v disciplíne hip-hop skupiny
Majsterky Slovenska - martinske tanecnicky na hosťovaní v žilinských Lentilkách
Sikovne detske duo Simonka a Lejka - strieborne na slovenskom pohari

Vicemajsterky s choreografiou Game in

Comments are closed.

Kontakt

Benkova 6

036 01 Martin

IČO: 42069572

Tel: +421 917 601 101

E-mail: lucia.kucia@gmail.com

Inšpirujte sa

Whatch us on Youtube. Sleduj nás na Facebooku